Kilka pytań o CWC

System do rozgrywania bitew w realiach współczesnego pola walki.

Moderatorzy: Rademon, costi

Kilka pytań o CWC

Postprzez Malory » Wto Lis 07, 2017 3:00 pm

Witam,

Jestem nowy jeśli chodzi o gry bitewne. Szukałem dla siebie systemu bitewnego. GW ze swoją nową polityką cenową mnie odrzucił bo nie stać mnie żeby za całodniową wypłatę kupić jedną figurkę. Tak więc stwierdziłem że jeśli chcę grać po rozsądnej cenie to pójdę w historyczne figurki. IIWŚ choć najpopularniejsza jakoś mnie nie ciągnie, mam trochę figurek z XIII wieku z dawnych lat, ale ani nikogo nie znam kto grałby powiedzmy w Age of Battles to również nie jest to jak dawniej okres, który by mnie interesował. Ale zimna wojna to coś dla mnie.

Tak więc mój plan był taki żeby kupić najpierw Hot War Zvezdy, żeby za w miarę małe pieniądze mieć już jakiś system w miarę dobry dla wprowadzenia się w gry bitewne i żeby mieć od razu dwie armie bo wiem że raczej nie ma co liczyć by w Trójmieście ktoś grał w cokolwiek zimnowojennego. Potem w miarę rozszerzania kolekcji użyć 1:100 modeli Zvezdy w Team Yankee i ewentualnie wtedy zacząć iść w modele Battlefrontu.

Teraz natknąłem się na CWC i system sam w sobie wydaje mi się atrakcyjny z racji na cenę podręcznika, słyszałem że zasady są klarowne i zrozumiałe. Tylko mam jedna wątpliwość. Widzę ze ludzie grają w CWC figurkami 6mm, ale napotkałem się kiedyś na opinię że zasady można użyć w większości skal. Teraz: czy to znaczy że wszystkie zasady są napisane dla 6mm i jak chcesz sobie pograć w skali 15mm to musisz na kartce sobie przeliczyć wszystkie odległości, czy może już to jest zawarte w podręczniku? Ogółem jak to jest z używaniem zasad CWC z figurkami 15mm? Czy trzeba grupy pojazdów umieszczać na wspólnych podstawkach, czy są zasady do grania pojedynczymi pojazdami?

Jeszcze żeby nie zakładać od razu nowego tematu, chciałbym spytać o opinie odnośnie malowania. Chciałbym głównie skupić się na armiach Układu Warszawskiego z lat 1985-1990. Czy ktoś mógłby się podzielić opinią czy ten zestaw farb byłby odpowiedni dla tych wojsk:

https://www.martola.com.pl/pl2681/produkty66983/russian_modern_vehicles_camouflage_colors_vol_2

I czy ktoś ma doświadczenie z farbami AK? Jak z ich jakością i czy nadają się wyłącznie do aerografu czy może da się ich używać pędzlem bo jeśli chodzi o podkłady to AV Vallejo choć niby to farby do aerografu.

I na koniec pytanie, też o malowanie. Kupiłem sobie Urala 4320, jak na obrazku: http://3.bp.blogspot.com/-jEQ_qV_dqJg/VUPkQyMN5hI/AAAAAAAAEy0/OdfUIZ81UWc/s1600/a1a.jpg

Nie mam doświadczenia w malowaniu szyb i świateł. Czy ktoś może polecić jak oddać realistycznie szyby wozu i reflektory?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
Malory
Szeregowy
Szeregowy

Re: Kilka pytań o CWC

Postprzez twhistoria » Wto Lis 07, 2017 3:22 pm

No to kilka odpowiedzi. Na tym forum chętnych do grania w CWC chyba jest mało, co widzisz po aktywności graczy (zero wpisów od kilku lat). Znacznie więcej info znajdziesz na forum strategie, bo ludzie w CWC grają, ale tak jak zauważyłeś w 6 mm (http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=247&t=14281).
Jeśli chodzi o skalę modeli w CWC. Twórcy gry uznali, że korzystając z ich zasad można grać dowolnymi modelami, w dowolnej skali, oczywiście musisz umówić się z przeciwnikiem (albo mieć dwie armie ;-) ).
Nic nie trzeba przeliczać, najwyżej przy nawale artyleryjskiej mniej modeli będzie pod wzornikiem. Pojazdy montuje się na podstawkach (od 6mm w górę jeden model na podstawce) a modele piechoty po kilka sztuk na podstawkę (to zależy od umowy z przeciwnikiem i własnego poczucia estetyki). Podstawki dla czołgów możnaby w zasadzie pominąć a są one potrzebne w zasadzie tylko przy szturmie. Aby uderzać w szturmie trzeba mieć kontakt krawędź/krawędź, ale jak się z kimś umówisz, że z danym pojazdem kontakt może mieć maksymalnie cztery twoje jednostki to różnicy specjalnie nie ma. Dobre jest to, że obydwie strony mogą mieć jednostki montowane na różnej wielkości podstawkach, wtedy wszelkie odległości nie mierzy się od krawędzi podstawek tylko od ich środka, ewentualnie od środka modelu.
Teraz jeśli chodzi o farbki, to z pewnością zaproponowany przez Ciebie zestaw się nada. Zajrzyj na mojego bloga jak pomalowałem Polaków. Zajrzyj na grupę FB https://www.facebook.com/groups/9232398 ... tif_t=like, jest to grupa obejmująca graczy Flames of War i Team Yankee (w Polsce), oraz grupy FB międzynarodowe https://www.facebook.com/groups/FOWTeamYankee/ i https://www.facebook.com/groups/TeamYankeeGame/ oraz na stronę BF, w końcu masz tam dużo materiałów informacyjnych na temat malowania modeli do zimnej wojny.
Na temat szyb i reflektorów musisz podpatrzeć jak robią to inni - w końcu w necie jest mnóstwo zdjęć.
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Miejscowość: Warszawa-Bemowo

Postprzez Malory » Wto Lis 07, 2017 3:59 pm

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. :) Na Twojego bloga jakiś czas temu wpadłem więc temat widziałem. Dzięki też za linki. Jeśli chodzi o YT firmy BF i zwykłych jutuberów widziałem już co nieco, tylko problem jest taki że większość tutoriali zakłada że ma się do dyspozycji aerograf, a mnie na taki wydatek póki co nie stać, dlatego też pytałem się o doświadczenie w malowaniu kamuflażu współczesnego z wykorzystaniem pędzli.

Aha i czy w ogóle system CWC jest odpowiedni dla ludzi początkujących czy lepiej zacząć grać w TY?
Awatar użytkownika
Malory
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez twhistoria » Wto Lis 07, 2017 5:10 pm

Do malowania zamiast aerografu możesz użyć farb w spray'u.
Nie wiem co Ci odpowiedzieć. TY jest drogie. Jesli chodzi o graczy to w Warszawie jest nas kilku, największa grupa jest chyba we Wrocławiu.
Nie mam pojęcia jak jest w Trójmieście. Na pewno w FoW grają Nieubłagany Żniwiarz i Zielarz. Popytaj na forach.
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Postprzez Malory » Wto Lis 07, 2017 6:15 pm

TY jest drogie.

Hmmm nie tak bardzo jak gry Games Workshop, a na rynku istnieją tańsze odpowiedniki na rynku w skali 1:100. nie zatrważająco tańsze ale jednak jeśli uwzględnić oszczędności w skali całej armii to się trochę nazbiera. Np. dwa Hindy od BF to 110 zł. Za 90 zł można dostać dwa Hindy od Revella wraz z farbami. Zvezda tak samo- Dwie Szyłki z BF to 80 zł, a u Zvezdy 48 zł. Plastic Soldier Company też pomaga oszczędzać- Pięć T55 BF 190zł a PSC 110 zł (i to z opcją modyfikacji na wersję polską i czechosłowacką oraz AM2 jeśli ktoś na upartego chce dokładnie tą samą wersję co w TY). A z tego co wiem ma się od nich jeszcze pojawić Leopard i sowiecka piechota w tej skali. Także w przypadku Team Yankee jak i innych grach w skali 1:100 naprawdę idzie sporo oszczędzić.
Awatar użytkownika
Malory
Szeregowy
Szeregowy

Postprzez twhistoria » Wto Lis 07, 2017 7:11 pm

Ok. Spróbuj sobie skompletować armię na 80 pkt. Bardziej doświadczeni twierdzą, że taka wartość jest optymalna.
Awatar użytkownika
twhistoria
Major
Major

Postprzez xardas12r » Pią Gru 15, 2017 12:07 pm

Co do CWC to regularnie gramy w sali 6mm zimną wojnę w okolicach roku 1982. Jeżeli chciał byś wypróbować system - pisz PW, mam materiału na kilka armii, mogę pokazać grę. Gramy też czasem w 3mm, tu dla odmiany czasy dzisiejsze - zmagania na południowej flance NATO.
Awatar użytkownika
xardas12r
Starszy sierżant
Starszy sierżant

Miejscowość: Olsztyn/Warszawa-Bemowo

Wróć do Cold War Commander

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość